1944 Irkçılık-Turancılık Dâvâsı Mahkeme Günlükleri

Fâzilet Âbidesi:MEHMET TURGUT

Oğuz Çetinoğlu
ENDER YETİŞEN SİYÂSET VE DEVLET ADAMLARIMIZIN EN ÖNEMLİLERİNDEN BİRİ İDİ.

OĞUZ ÇETİNOĞLU

ocetinoglu@ttmail.com

1929 yılında, o tarihte Gaziantep’in ilçesi olan Kilis’e bağlı olan Gökmusa Köyü’nde doğdu. İlkokulu Lohan Köyü’nde ve Kilis’te okudu. Kilis Ortaokulu’nu ve Yozgat Lisesi’ni bitirdikten sonra girdiği ve Sümerbank’tan burs alarak okuduğu İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 1951 yılında Makine Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Burs ile ilgili mecburî hizmetini Sümerbank Mensucut Fabrikası’nda ve Elektrik İşleri Etüd İdaresi’nde tamamladı.

1957 yılında Ankara’da okul ve ideal arkadaşı İnşaat Yüksek Mühendisi İdris Yamantürk ile birlikte inşaat ve tesisat malzemeleri satan bir mağaza açarak serbest hayata atıldı. Burası ile ilişkisi devam ederken yine Ankara’da proje çizim bürosu sâhibi oldu.

1961 yılında Adalet Partisi kurucuları arasında yer alarak siyasî hayata girdi. Partinin Genel İdâre Kurulu Üyeliğine seçildi, Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. 1961-1965 döneminde Afyon, 1965-1969, 1969-1973 ve 1973-1977 dönemlerinde Bursa Milletvekili olarak TBMM üyeliği yaptı. Suat Hayri Ürgüplü Kabinesi’nde 1964-1965 yıllarında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Süleyman Demirel Kabinesi’nde, 1965-1969 yıllarında Sanayi Bakanı oldu.

1977 yılında politikadan ayrılarak serbe st hayata döndü. 12 Eylül 1980 Askerî Harekâtı’ndan sonra kurulan Bülent Ulusu Hükümeti’nde tekrar Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na getirildi. Bu görevi, Kasım 1981’den Aralık 1983’e kadar devam etti. 1983-1987 yılları arasında özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalıştı. 1987-1990 yılları arasında, devlet katındaki hizmetlerini, Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı olarak tamamladı. Sonraki çalışma hayatı, özel sektör şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam etti.

Çok eski dostlarıyla ve bulunduğu görevler sebebiyle karşılaştığı vatandaşlarla daima ölçülü ve fakat samimi ilişkiler kurdu. Hayatı boyunca çok önemli mevkilerde bulunmasına rağmen; ismi üzerine en küçük bir gölgenin düşürülmesine sebebiyet verecek davranışların dâima uzağında oldu. Siyasette ve devlet yönetiminde görev almayı düşünen herkesin örnek alması gereken fazilet timsali bir şahsiyetti. Dürüst, memleket ve millet haklarını koruyan, vatandaşlarının haksızlığa uğramasını önleyen çok üstün bir vazife anlayışına sâhipti.

Kalbi ve aklı vatan ve millet sevgisiyle dolu, ömrünü hizmet uğruna sebil eden Mehmet Turgut; düşünen, tahlil eden, ulaştığı sonuçları; sohbetleriyle, konferanslarıyla, yazılarıyla ve kitaplarıyla millete sunan hizmet ehli bir insandı. O, inanmış bir aydındı. Etrafına hep ışık saçtı. Dürüst olmakla yetinmedi, dürüst insanlar yetiştirdi.

Yazdığı, yayınladığı kitapların sayısı iki düzineye yakındır. Kitaplarında; devletimizin ve milletimizin daha mükemmel bir geleceğe erişebilmesi için önemli ip uçları verdi. Batıyı tanımadan, batının ve batılıların bulundukları yere nasıl geldiğini araştırıp öğrenmeden ve kendi değerlerimizden şüphe ederek uygulamaya koyduğumuz politikaların bizi getirmiş olduğu noktayı kılı kırk yararcasına tahlil ederek gözler önüne serdi. Başlıca hedefi; geleceğin güçlü Türkiye’sinin oluşturulmasına katkıda bulunmaktı. Böyle bir Türkiye’nin ancak kendi millî ve mânevî değerlerimiz üzerinde yükselebileceğine inanıyordu.

Siyasetle meşgul olduğu günlerde, yalnızca milletten ve devletten yana tavırlar takınması ve bu çizgiden mikron ölçüsünde bile ayrılmaması sebebiyle, mensubu bulunduğu partiye muhalif olan siyasî kadrolar tarafından da hep saygı ile anıldı.

O; hizmetleri ile, fazilet âbidesi olan örnek şahsiyeti ile, daima saygı ve hayranlık dolu sevgilerle anılmaya devam edecek. Kilis 7 Aralık Üniversitesi’ne bağışladığı seçme eserlerden oluşan 6.000 ciltlik kütüphânesi ile de hizmet defteri hep açık olacak. Eserlerinden yararlananlar gönderecekleri Fâtihâlarla ruhunu şâd edecekler.

Cennet olmasını tahmin ve niyaz ettiğim ebedî mekânında nur içinde yatsın.

Saygıdeğer eşi Türkân Turgut Hanımefendi’ye ve bütün sevdiklerine başsağlığı diliyorum.

* * *

MEHMET TURGUT’UN YAZIP YAYINLADIĞI KİTAPLARI:

01- SU TÜRBİNLERİ VE SANTRAL BİNALARI (1954)

02- KALKINMA VE BEŞ YILLIK PLAN (1964)

03- DOSTLUĞA DÂİR (1966)

04-TAŞKENT’E DOĞRU (TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ (1971)

05-TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ (TUR YAYINLARI, 1971)

06- ÇIKIŞ YOLU (1980)

07- JAPON MUCİZESİ VE TÜRKİYE (İş Bankası Yayınları, 1985)

08- SİYASETTEN PORTRELER (Boğaziçi Yayınları, 1987)

09- SİYASETTEN SAHNELER (Boğaziçi Yayınları, 1991)

10- TÜSİAD RAPORLARI VE TÜRKİYE EKONOMİSİ (Boğaziçi Yayınları, 1991)

11- DÖNE DÖNE DÜŞÜNMEK (Boğaziçi Yayınları, 1993)

12- SİYASETTEN KESİTLER (Boğaziçi Yayınları)

13- TÜRKİYE GERÇEĞİ VE BASK MODELİ (Boğaziçi Yayınları)

14- TÜRKİYE NASIL KALKINIR? (Nobel Yayın Dağıtım)

15- DOĞU SORUNU RAPORU ÜZERİNE (Boğaziçi Yayınları)

16- OSMANLI’DA DEVLET, EKONOMİ VE BATILILAŞMADAKİ YANLIŞLIKLAR (Boğaziçi Yayınları)

17- ATATÜRK’TEN ANILAR

18- HÂTIRÂ NEVİNDEN NOTLAR (Boğaziçi Yayınları)

19- 18 MAYIS 1999 VE 3 KASIM 2002 GENEL SEÇİMLERİ DEĞERLENDİRMESİ (Boğaziçi Yayınları)

20- BAŞKANLIK SİSTEMİ, ORDU VE DEMOKRASİ (Boğaziçi Yayınları)

21- GAP’IN SÂHİPLERİ (Boğaziçi Yayınları)

22- DÜN, BUGÜN VE GELECEĞİN GÜÇLÜ TÜRKİYESİ (2 Cilt. Boğaziçi Yayınları, 2005)