1944 Irkçılık-Turancılık Dâvâsı Mahkeme Günlükleri

Bir kitabım ve ötekiler

Prof.Dr. Reha Oğuz Türkkan
Şu son aylar epey “yorucu” demiyeyim, “meşgul” günler, aylar oldu benim için: Ara sıra yazılarımda sözünü ettiğim, Türk Dünyasının Ortak Hareket etmesine yol açacak 9 projenin kitabı tamamlanınca, önce koyduğum “9 Dev Adım” adını “Uyuyan Dev” olarak değiştirdim ve yayınlayacak olan Sn. Sinan Aygün’e (A.T.O.’ya) yolladım. Aldığım son habere göre Mayıs sonu - Haziran başında basılmış olacak (Sonradan öğrendiğime göre A.T.O.’nun yayınladığı kitaplar dağıtıma verilmez, üyelere ve yazıyla müracaat edenlere yollanırmış. İlgilenenlere bildirmiş olayım).

Kitabın değişmiş adı hakkında bir iki söz:

1966’da Amerika’dayken, New York Times’ın sahiplerinden ve başyazarı Cy Sulzberger, Orta Asya’ya gitmiş ve 7 gün süren bir dizi yazmıştı. Başlığı “The Grand Turk” (Büyük Türk) tü. Hâlâ hatırlarım: Sulzberger, Rusların Çin’deki Uygur Türklerini, Çinlilerin de Sovyetlerdeki Kazak-Kırgız Türklerini isyan etmeleri için kışkırttıklarını öğrenmiş:

“Sakın ha! Siz ta rih bilmiyor musunuz? Bu Türkler şimdi uyuyor. Ama devi uyandırırsanız, size hizmet etmez, Çin’i de, Rusya’yı da allak bullak ederler; Bırakın devi uyusun!” diye uyarıyordu.

Bu diziyi hatırlar hatırlamaz kitabımın adını “Uyuyan Dev ve uyanması için 9 Proje” olarak değiştirdim.

* * *

İkinci meşgalem, “Türk’ü Türk yapan her şey” diyebileceğim kitabım oldu. Vaktiyle buna benzer ufak bir kitap yazmıştım. (“Biz kimiz?” adıyla 1989’da Türk 2000’ler Vakfı’nca yayınlanmıştı). Hem 15 yıldır tükendiği, hem de sınırlı konuda olduğundan, daha yeni, daha etraflı bir kitap yazmaya koyuldum.

Şu anda bitmiş durumda ama, adında son kararı vermiş değilim. (Son seçimim şu: “Biz kimiz ve nasıl biz olduk?” e-posta önerilerinizi beklerim). Kitapta, tarihimizden edebiyatımıza, sanatımıza, din mensubiyetlerimize, dil konumuza, hakkımızda yabancıların ve kendi kendimizin söylediklerine, tartışmalı tarih bahislerine (Attila’nın, Cengiz Hanın, Selâhattin Eyyubî’nin Türklüğü meselesi dahil); Ek’ler kısmında da, 1941’de yayınladığım ve tükenen Prof. Zeki Velidî Togan’ın “Cingiz, Moğollar ve Türklük” kitabıyla, kızı Prof. İsenbike Togan’ın aynı konudaki yeni araştırmasını aldım. Epey hacimli oldu.

Gerek “Uyuyan Dev”, gerekse “Biz” kitabının hazırlanışında (el yazısını bilgisayara aktarma, bazı konuları İnternetten araştırma v.s. gibi) gönüllü arkadaşların katkısı büyük oldu. Birkaç ay önce, Orkun’da bir yazımın sonuna küçücük bir yardım ricası koymuştum. Koşa koşa geldiler, sağolsunlar. Özellikle Prof. Ceval Kaya ve Prof. Arzu Ocaklı’ya, Selçuk Bağrışen’e, Uğur Yaka ve Uğur Paçacı’ya, Bumin İsmailoğlu, Baycan Şabudak’a ve Levent Çeliğe ne kadar teşekkür etsem azdır).

Bu kitabı da önümüzdeki günlerde yayınlamak isteyenlerden Altın Kitaplar’a veya İQ yayınevine yollayacağım. Ne zaman çıkar bilmem.

* * *

Bilmem, çünkü yayıncıların yayın tarihleri, benim kitap isimlerim gibi, oynayıp duruyor. Meselâ, geçen yılın başlarında, “Şaman Kızı Gökşin - Tunç Çağında bir Aşk Öyküsü” adlı tarihî bir roman yazmıştım (ön-Türklerin doğuşunun sembolik bir hikâyesi). Altın Kitaplar çok istemişti, onlara vermiştim. Her şey hazırlandı, derken araya onların “Da Vinci Şifresi” romanı girdi ve inanılmaz bir başarı kazandı. Basmakla yetişemediler! Benim kitabı 2 ay - 3 ay - 5 ay erteleyip durdular (ama telif hakkının tamamını ödediler!). Derken Da Vinci’nin başka türlü (ciltli, resimli) bir baskısına giriştiler, Dan Brown’ın başka iki romanını da araya soktular! Bugün haber aldığıma göre benim romanımın yeni kapağı tamamlanmış, kitap da 20-25 Mayıs 2005’de piyasaya çıkacakmış. Yani bu yazım yayınlanmadan önce! Bakalım. Göreceğiz!

* * *

Üzerinde bitirmeye çalıştığım dört kitap daha var. Onlara da hazırlanıyorum (Türk Düşmanlığı, İnsanın İnsana Zulmü, Türk’ün Ruh Yapısı, Firuze.. v.b.) Hatırat da hariç...

Acelem mi ne? Ee... 85 yaşındayım. Fazla vaktim yok herhalde!-