1944 Irkçılık-Turancılık Dâvâsı Mahkeme Günlükleri

“AB Talimatları Ülke yönetiminde etkili oluyor”

Orkun
Atsız, 11 Aralık 2005’te kabri başında anıldı. Aynı gün Orkun Vakfı Atsız’ın hâtırasına bir açık oturum düzenledi. Konuşmacı Sadi Somuncuoğlu şöyle dedi:

“AB Talimatları Ülke yönetiminde etkili oluyor”

Atsız, vefatının 30. yıldönümü dolayısıyla 11 Aralık 2005 günü Karacaahmet Kabristanı’ndaki mezarı başında anıldı. Kalabalık bir topluluğun kabir ziyaretinde heyecanlı konuşmalar yapıldı. Öğleden sonra da Orkun Vakfı’nın düzenlediği “Türkiye, AB ve Ermeniler” konulu açık oturum gerçekleştirildi.

Çamlıca Kültür Merkezi’ndeki toplantının açılış kon uşması Orkun Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Şuayip Bozfakıoğlu tarafından yapıldı. Bozfakıoğlu, konuşmasında Dışişleri Bakanlığı’nın Avustralyalılara verdiği imtiyâzla bundan böyle Türklerin Gelibolu yarımadasını ancak pasaport ve vize almak suretiyle ziyaret edebileceklerini anlattı. Dinleyicileri. Atatürk’ün, Türk şehitlerinin, bugün vefatlarının yıldönümü olan Atsız Ata’nın ve Muğlalı Mustafa Paşa’nın manevî huzurlarında saygı duruşuna davet etti. İstiklâl Marşı’ndan sonra Türkçü iki genç tarafından Atsız’ın şiirleri okundu.

Daha sonra söz alan Orkun Vakfı Mütevelli heyet Üyesi Sami Yavrucuk, Atsız’ı ve ona ait hatıralarını anlattı.

Oturumu yönetmekle görevli Orkun Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Yakan Cumalıoğlu ise Muğlalı Paşa’dan bahisle, “O zindanda ölmüş olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki, Şerefli Türk Ordusu’nun içinde hâlâ nice nice Muğlalı Paşa’lar vardır” dedi.

Daha sonra dev bir ekrana Ermenilerin Anadolu’da Türklere uyguladıkları tüyler ürpertici mezalim ve soykırımları anlatan sesli bir belgesel yansıtıldı. Belgeselin ardından söz alan Sadi Somuncuoğlu ise, Anadolu’daki Ermeni zulûm ve katliamının 1850’li yıllardan başlayarak ve giderek yoğunlaşarak günümüze kadar geldiğini ve bu temponun daha da hızlanarak devam edeceğinin göstergelerinin bulunduğunu söyledi. Hükûmetin ne bahasına olursa olsun AB’ye girmek gibi fevkalade millî! ve vazgeçilmez! bir politikasının varlığından söz eden konuşmacı, yönetenlerin AB’den aldıkları talimatlar doğrultusunda ve millete hiçbir açıklamada bulunmaksızın ülkeyi yönetmeyi yeğlediklerini bildirdi.

Muhtelif kuruluşların temsilcileri ve seçkin bir dinleyici topluluğu tarafından ilgi ile izlenen toplantı, soruların cevaplandırılmasının ardından sona erdi.