Tags Posts tagged with "volkan turgut"

volkan turgut

1 2098

“Türk Ve Yabancı Milli Destanlarından Örnekler” adlı muhteşem eser, Nejdet SANÇAR’ın evraklarından oluşturulmuş ve geçtiğimiz ekim ayında Bozkurt Yayınları tarafından basılarak kitapseverlerin istifadesine sunulmuştu. Birçoğumuzun varlığından bile haberdar olmadığımız bu görkemli çalışmayı bize kazandıran Serkan AKGÖZ Bey de bu ikinci kitabı ile gönüllerimizdeki yerini perçinlemiş oldu.

Eser 118 sayfadan ibaret olmakla birlikte fikriyatımızdaki ve edebiyat dünyamızdaki ehemmiyeti bakımından yüzlerce sayfaya denk olsa gerekir. Zira kabaca bir tasnifle iki bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde Türk milli destanlarından, ikinci bölümünde ise yabancı milli destanlardan kesitler sunulmakta. Türk destanları olarak Yaratılış, Şu, Oğuz Kağan, Ergenekon (Bozkurt), Türeyiş, Göç destanları ve Danişmendname’den en can alıcı bölümleri; yabancı destanlardan ise İlyada, Şehname ve Kalevela’nın asgari bilmemiz gerektiği kadarı bir araya toplanmış. İfadeleri sade, anlatımı akıcı ve milli gurur ve bilinci ziyadesi ile kazandırabilecek yeterlilikle olan bu çalışma için uzun zamandır okul kütüphanelerinde yokluğunu hissettiğimiz bir alanın doldurulmuş olduğunu söylemek de mümkün. Nitekim öğrencilerimiz bu kitap sayesinde sanal dünyadaki bilgi kirliliğinden kurtulup ihtiyaç duyduğu sağlıklı bilgiye artık kolayca ulaşabilecek.

Fevkalade yerinde düşünülmüş bu çalışma için Nejdet SANÇAR’ı rahmet ve özlem ile yâd ettikten sonra sanırım genç araştırmacı ve yazar Serkan AKGÖZ Bey’e de bir teşekkür borçluyuz. Hem fikriyatımızı ve edebiyatımızı berkiten bu ikinci kitap için hem de vatanını en çok sevenin görevini en iyi yapan olduğunu herkese bir kez daha kanıtladığı için…

Volkan Turgut

Nejdet Sançar’ın kaleminden “Türk ve Yabancı Millî Destanlarından Örnekler” kitabını www.bozkurtyayinlari.com adresinden kargo ücreti dahil 15 TL’ye edinebilirsiniz.

0 2961
Türkçü Kavgamız Dergisi Sayı 5

Türkçülerin dergisi Kavgamız’ın 5. sayısı çıktı.

İçindekiler;

# Ne İstediğimizi Biliyoruz – Serkan Akgöz 
# Türklüğün Feneri:Hocalı – Kutlu Altay Kocaova
# Nejdet Sançar – Volkan Turgut
# Leylâ Mutlak = Prenses Hanzade – Altan Deliorman
# Suriye Türkleri – Yarımoğlu
# Türkleriz – Fazlı Altural (Şiir)
# Karamanlılar – Furkan Kaleli
# Millî Mücâdelede Türk Kadını – Seray Şallı
# Atsız’ın Mânevi Kızı ve Torunu – Serkan Akgöz
# Tanrı Dağında – Abdurrahman Yılmaz (Şiir)
# Bizden Haberler

Dergimizi edinmek için 0541 298 30 93 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bu Hafta Çok Okunanlar